Odwiedziło nas 224096 użytkowników
AktualnościInformacje o stowarzyszeniuGaleriaMateriały do pobraniaKontakt
Galeria

Galeria zdjęć - WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO BIBLIOTEKI W GNIEŹNIE

„W antrejce na ryczce stały pyry w tytce…”

20 listopada 2016r. w  Gnieźnieńskiej Bibliotece, w ramach Festiwalu „Fyrtel” odbyły się warsztaty dla dzieci z gwary gnieźnieńskiej w których uczestniczyli Przedszkolaki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słowikowie.

Dzieci  rzadko już używają w domu gwary. Tylko tam, gdzie mieszkają razem rodziny wielopokoleniowe, są dziadek i babcia, dzieci posługują się jeszcze czasem gwarą. Potrafią ją jednak bardzo łatwo przełożyć na czystą polszczyznę i na odwrót. Tak jak to zrobili przedszkolacy, podczas  imprezy bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna we współpracy z Urzędem Miejskim w  Gnieźnie, w ramach miejskiego Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Fyrtel.

Okazało się, że dzieci doskonale jednak wiedzą co oznaczają słowa: „giry”, „pyry”, gzik”. Dlatego też potrafiły zrozumieć wiersze pisane gwarą z książki „Szneka z glancem” Elizy Piotrowskiej, które przeczytał Jarosław Mikołajczyk, znawca gwary. „Szczun z Kareji” za pomocą zabaw językowych  wprowadził dzieci w świat  tradycji i gwary.

Spotkanie ukazało, że trzeba jak najczęściej „godać po naszymu”, aby nasza gwara nie uległa zapomnieniu.

źródło: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Partnerzy Stowarzyszenia

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zgodnie z projektem pn. "Centrum wsparcia organizacji pozarządowych w powiecie słupeckim".