Odwiedziło nas 291656 użytkowników
AktualnościInformacje o stowarzyszeniuGaleriaMateriały do pobraniaKontakt
Galeria

Galeria zdjęć - EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

,,Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”


ORGANIZATOR -  WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W najbliższy piątek (16 października) w samo południe (g. 12.00) w całej Polsce podjęta zostanie półgodzinna próba pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” CEL - Próba pobicia rekordu.
 Akcję przeprowadzili: PANI AGNIESZKA KOTOŃSKA i PAN PAWEŁ PILARSKI, w której brali udział uczniowie ZSP w Słowikowie.
 
W RAMACH TEJ AKCJI UCZNIOWIE OTRZYMALI - TEKTUROWE APTECZKI, WYPOSAŻENIE APTECZKI (USTNIK, BANDAŻ, FOLIĘ TERMICZNĄ) UCZNIOWIE KLASY IV-V STARTER PLAY
SZCZEGÓŁY:
Aż 88 444 zadeklarowanych osób z 1 041 instytucji z całej Polski uczestniczyło w próbie bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób organizowanej przez Fundację WOŚP. Liczba ta wskazuje na to, że ponownie udało się ustanowić imponujący wynik! Tak Polacy wspólnie z Orkiestrą zaangażowali się w  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Ostateczny rezultat dzisiejszego wydarzenia Fundacja WOŚP ogłosi w połowie przyszłego tygodnia, po podliczeniu raportów ze wszystkich miejsc, które uczestniczyły w akcji. Dane poglądowe, które do tej pory spłynęły do Fundacji wskazują na to, że dotychczasowy rekord z 2013 roku został pobity. Wówczas w wydarzeniu wzięło udział aż 83 111 osób z 1 132 instytucji. Dziś w bicie rekordu zaangażowały się nie tylko szkoły podstawowe uczestniczące w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”, ale także instytucje rządowe i pozarządowe, OSP, uczelnie, szkoły prywatne oraz firmy.  

– Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity! - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. Zadeklarowana liczna uczestników wyniosła ponad 88 tysięcy osób! Za tydzień podamy pełną, zweryfikowaną ilość osób, które razem z nami wykonywały resuscytację krążeniowo-oddechową. Dziękujemy wszystkim, którzy byli dziś z nami. Ale tak naprawdę nie sam rekord jest najważniejszy – najważniejsze jest to, że tysiące osób z całej Polski, że setki instytucji, podjęło się zadania propagowania wiedzy o pierwszej pomocy. To największy sukces wieloletniego zaangażowania WOŚP w ten temat.  

Główne wydarzenie, z którego prowadzona była na żywo transmisja internetowa odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a towarzyszyły nam szkoły podstawowowe ze Skierniewic. Specjalnymi gośćmi akcji byli: Wicemarszałek Sejmu VII kadencji Elżbieta Radziszewska oraz Rzecznik
Praw Dziecka – Marek Michalak.

Akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej została zorganizowana w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować", który jest prowadzony przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od 2006 roku. Polega on na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory Programem objętych jest 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad półtora miliona dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!

Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji, która 3 lata temu, dzień 16. października ustanowiła Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca.

Partnerzy Stowarzyszenia

Strona internetowa jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zgodnie z projektem pn. "Centrum wsparcia organizacji pozarządowych w powiecie słupeckim".